Création konsttidskrifter
Klubbat för:
1 900 SEK
Utropspris
1 000 SEK
KONSTTIDSKRIFTER, 3 st, CRÉATION, utg. Birgit Åkesson, 1941, 1 färgträsnitt Adja Yunkers, 1 träsnitt Birgit Åkesson, 1 kolorerat montage E. Möller Nielsen, upplaga 250 nr. ex., ARS. Tidskrift för konst, litteratur och vetenskap, 1942: 1, 1 signerat originalfärgträsnitt Adja Yunkers, 1 signerad originallitografi Sven Erixson, upplaga 150 exemplar, HUMANITET OKTOBER 1933, Privattryck efter linoleumtryck av Sven Erixon, Amelin, Ivar Andersson, Ruben Blomkvist, Erson, Sven Storm, Adolf Gorring, Anne-Lise Esmund, Erik Gnista, Ulla Esmund, samtliga tre i originalomslag
Skador
103966
2011-10-01