Värja 1600-tal
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VÄRJA, tysk, 1600-talets första hälft, klinga med smedsmärke, järnfäste med punsad parerplåt och tumbygel, byglar med ansvällningar på mitten, senare kavellindning av tvinnad mässingstråd med kransar, längd 98 cm
Spetsen skadad
104568
2011-10-16