Tallrik porslin Kina
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TALLRIK, porslin, Qianlong (1736-1795), dekor i grisaille, järnrött samt guld, spegeln med spegelmonogram inom kartusch under adlig krona, fleur de lis-bård, brättet med dekor i grisaille och guld, diameter 23 cm
PROVENIENS: Bankdirektör Ludvig Arosenius (1830-1904), därefter i arv till nuvarande ägare
Nagg och glasyrbortfall längs brätteskanten
106311
2011-10-20