Tallrik porslin Kina

Tallrik porslin Kina
Tallrik porslin Kina
Tallrik porslin Kina
Tallrik porslin Kina

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

TALLRIK, porslin, Qianlong (1736-1795), dekor i grisaille, järnrött samt guld, spegeln med spegelmonogram inom kartusch under adlig krona, fleur de lis-bård, brättet med dekor i grisaille och guld, diameter 23 cm
PROVENIENS: Bankdirektör Ludvig Arosenius (1830-1904), därefter i arv till nuvarande ägare

Nagg och glasyrbortfall längs brätteskanten

106311

2011-10-20