Bourdillon herrfickur

Bourdillon herrfickur
Bourdillon herrfickur

Klubbat för:

3 400 SEK

Arviointi

4 000 SEK

Kuvaus

BOURDILLON, Augustine (1729-99), Stockholm, herrfickur, märkt i verk/urtavla, förgyllt verk nr 1557, graverad dekor, spindelgång, vit urtavla med arabiska siffror, små 15-60, slät boett av silver stämplad O2 (1796), PÅ (Peter Åberg, 1747-97, Stockholm), diameter 61 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott

Kuntoraportti

Fungerar ej, urtavlan med skador

109051

Päivämäärä:

2011-12-07