Bourdillon herrfickur
Klubbat för:
3 400 SEK
Arviointi
4 000 SEK
Kuvaus
BOURDILLON, Augustine (1729-99), Stockholm, herrfickur, märkt i verk/urtavla, förgyllt verk nr 1557, graverad dekor, spindelgång, vit urtavla med arabiska siffror, små 15-60, slät boett av silver stämplad O2 (1796), PÅ (Peter Åberg, 1747-97, Stockholm), diameter 61 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott
Kuntoraportti
Fungerar ej, urtavlan med skador
109051
Päivämäärä:
2011-12-07