Vilstol Plycraft

Vilstol Plycraft
Vilstol Plycraft
Vilstol Plycraft
Vilstol Plycraft

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

VILSTOL med fotpall, George Mulhauser, Plycraft, USA 1960-tal, valnötsplywood, dynor klädda i ljusbrunt skinn med djuphäftade knappar, fyrdelad centalfot i aluminium, höjd 100, fotpallen 42 cm
HISTORIK: Modellen är inspirerad av Charles Eames kända lounge chair från 1956,

Slitage

109095

2011-11-12