Fartygsporträtt E Laschke
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LASCHKE, E (England, verksam 1800-talets senare del), fartygsporträtt av svenska tremastade skonerten "Jersö" från Harg, Capt. G. Sundman, vid passerandet av Skagen 1888, signerad E. Laschke, North Shields, England, olja på duk, 49x67 cm
Rengöringsbehov, obetydliga skador
110543
2011-11-28