NM Elmqvist herrfickur
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ELMQVIST, N. M., Asa, Hjelmaryd (verksam på 1800-talet), herrfickur, märkt i verket, verk av mässing, nr 37, glasad balans, spindelgång, vit emaljurtavla med romerska siffror, slät boett av silver stämplad AA (möjligen A. W. Anström, Växjö, verksam från 1837), baksidan med graverad dekor av stadsmotiv och namngravyr, diameter 73 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott
Osäker funktion, minutvisare saknas, urtavlan med skador, glasspricka
110609
2011-12-07