NM Elmqvist herrfickur

NM Elmqvist herrfickur
NM Elmqvist herrfickur
NM Elmqvist herrfickur
NM Elmqvist herrfickur

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

ELMQVIST, N. M., Asa, Hjelmaryd (verksam på 1800-talet), herrfickur, märkt i verket, verk av mässing, nr 37, glasad balans, spindelgång, vit emaljurtavla med romerska siffror, slät boett av silver stämplad AA (möjligen A. W. Anström, Växjö, verksam från 1837), baksidan med graverad dekor av stadsmotiv och namngravyr, diameter 73 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott

Osäker funktion, minutvisare saknas, urtavlan med skador, glasspricka

110609

2011-12-07