William Tomlinson herrfickur

William Tomlinson herrfickur
William Tomlinson herrfickur

Klubbat för:

9 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

TOMLINSON, William (mästare 1699-1741), London, herrfickur, märkt i verk/urtavla, förgyllt verk, graverad dekor, spindelgång, silverurtavla med romerska siffror, små arabiska 5-60, slät innerboett av silver, diameter 50 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott

Fungerar, ytterboett saknas, smärre buckla

110729

2011-12-07