Herrfickur spindelgång
Klubbat för:
5 800 SEK
Utropspris
1 000 SEK
HERRFICKUR, 1800-talets första del, förgyllt verk med graverad dekor, märkt Norton, London, stoppfunktion, spindelgång, förgylld urtavla med romerska siffror, förgylld inner- och ytterboett, ytterboettens diameter 59 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott
Fungerar, smärre bucklor
110811
2011-12-07