Britley herrfickur

Britley herrfickur
Britley herrfickur
Britley herrfickur
Britley herrfickur

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BRITLEY, (sannolikt John B., verksam omkring 1700-talets mitt), London, herrfickur, märkt i verk/urtavla, förgyllt verk, nr 1305, graverad dekor, spindelgång, vit urtavla med romerska siffror, små arabiska 5-60, slät innerboett och ytterboett med driven dekor, ytterboettens diameter 49 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott

Fungerar ej, minutvisare saknas, urtavlan med smärre skador

110813

2011-12-07