Herrfickur spindelgång

Herrfickur spindelgång
Herrfickur spindelgång
Herrfickur spindelgång
Herrfickur spindelgång

Klubbat för:

2 400 SEK

Arviointi

1 500 SEK

Kuvaus

HERRFICKUR, 1700-talets senare del, förgyllt verk, märkt Samson, London, nr 3579, graverad dekor, spindelgång, vit urtavla med romerska siffror, förgylld innerboett, ytterboett klädd med sköldpadd, ytterboettens diameter 47 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott

Kuntoraportti

Fungerar ej, kedja saknas, boetten med skador, urtavla ej original

110848

Päivämäärä:

2011-12-07