Herrfickur spindelgång

Herrfickur spindelgång
Herrfickur spindelgång
Herrfickur spindelgång
Herrfickur spindelgång

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

HERRFICKUR, 1700-talets senare del, förgyllt verk, märkt Huber, London, graverad dekor, spindelgång, vit urtavla med romerska siffror, små arabiska 5-60, innerboett av silver stämplad M2 (1794), OS (Olof Strömvall, verksam 1786-1801, Norrköping), ytterboett klädd med sköldpadd, ytterboettens diameter 53 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott

Fungerar ej, minutvisare saknas, smärre skador

110872

2011-12-07