Herrfickur spindelgång
Klubbat för:
5 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HERRFICKUR, omkring 1800, förgyllt verk, märkt G. Masterman, London, nr 17729, spindelgång, urtavlan med arabiska siffror och målad dekor av sjölandskap med byggnader, boett av nickel, diameter 56 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott
Fungerar, urtavlan med smärre skador
110881
2011-12-07