Herrfickur spindelgång

Herrfickur spindelgång
Herrfickur spindelgång

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

HERRFICKUR, omkring 1800, förgyllt verk, märkt G. Masterman, London, nr 17729, spindelgång, urtavlan med arabiska siffror och målad dekor av sjölandskap med byggnader, boett av nickel, diameter 56 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott

Fungerar, urtavlan med smärre skador

110881

2011-12-07