Herrfickur 2 st spindelgång

Herrfickur 2 st spindelgång
Herrfickur 2 st spindelgång
Herrfickur 2 st spindelgång
Herrfickur 2 st spindelgång

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

1 000 SEK

HERRFICKUR, 2 st, omkring 1800, förgyllda verk, ett märkt Lind, London, spindelgång, en urtavla med målad dekor av harpspelerska, en med boett av silver samt en med ytterboett klädd med sköldpadd, ytterboettens diameter 64 resp. 62 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott

Fungerar ej, en visare, glas mm saknas, skador

110889

2011-12-07