Herrfickur 2 st spindelgång
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HERRFICKUR, 2 st, 1800-talets första del, förgyllda verk, spindelgång, urtavlorna med arabiska siffror och målad dekor av kungligt motiv mm, boett av silver resp. nickel, diameter 54 resp. 51 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott
En fungerar, minutvisare saknas, skador
110919
2011-12-07