Herrfickur 2 st spindelgång

Herrfickur 2 st spindelgång
Herrfickur 2 st spindelgång

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

HERRFICKUR, 2 st, 1800-talets första del, förgyllda verk, spindelgång, urtavlorna med arabiska siffror och målad dekor av kungligt motiv mm, boett av silver resp. nickel, diameter 54 resp. 51 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott

En fungerar, minutvisare saknas, skador

110919

2011-12-07