Herrfickur spindelgång guld
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HERRFICKUR, omkring 1800, förgyllt verk, märkt Lépaute, spindelgång, vit urtavla med arabiska siffror, små 15-60, boett av guld 18 k med graverad och pålagd dekor i quatre coleurs, besatt med rosenstenar, diameter 46 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott
Fungerar ej, minutvisare, glas och stenar saknas, smärre skador
111046
2011-12-07