Fickur spindelgång guld

Fickur spindelgång guld
Fickur spindelgång guld
Fickur spindelgång guld
Fickur spindelgång guld

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

FICKUR, omkring 1800, förgyllt verk, märkt Herbeau, nr 9805, cylindergång, vit urtavla med romerska siffror, små arabiska 1-60, boett av guld 18 k med graverad dekor i trois coleurs, diameter 39 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott

Fungerar ej, glas saknas, obetydliga skador

111054

2011-12-07