Repeterur spindelgång silver

Repeterur spindelgång silver
Repeterur spindelgång silver
Repeterur spindelgång silver
Repeterur spindelgång silver

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

METZKEN REPETERUR, (Augustin Metzcke, verksam omkring 1700), Sorau, herrfickur med kvartsrepetition, märkt i verket, förgyllt kapslat verk, repetition på klangskål, spindelgång, vit urtavla med arabiska siffror, genombruten inner- och ytterboett av silver, yytterbboetten med driven dekor, diameter 51 mm PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott

Fungerar ej, repetition, visare mm delar saknas, skador och lagningar

111388

2011-12-07