Repeterur spindelgång silver
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
METZKEN REPETERUR, (Augustin Metzcke, verksam omkring 1700), Sorau, herrfickur med kvartsrepetition, märkt i verket, förgyllt kapslat verk, repetition på klangskål, spindelgång, vit urtavla med arabiska siffror, genombruten inner- och ytterboett av silver, yytterbboetten med driven dekor, diameter 51 mm PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott
Fungerar ej, repetition, visare mm delar saknas, skador och lagningar
111388
2011-12-07