Tavernier repeterur spindelgång

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TAVERNIER REPETERUR, Etienne (1756-1839), Paris, herrfickur med kvartsrepetition, märkt på innerboetten, förgyllt verk, repetition på spiralfjäder, nr 7327, spindelgång, vit urtavla med arabiska siffror, datumvisare, slät boett av nickel, diameter 59 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott

Fungerar ej, uppdragsfjäder saknas, urtavlan med skador, ej originalboett

111481

2011-12-07