Kalenderur spindelgång
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HERRFICKUR, med kalender, 1800-talets första del, förgyllt verk, spindelgång, urtavla med arabiska siffror och målad dekor av terass med obelisker, försilvrad boett, diameter 56 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott
Fungerar, dag- och datumvisare saknas, urtavlan med nagg
111585
2011-12-07