Herrfickur spindelgång
Klubbat för:
400 SEK
Utropspris
1 000 SEK
HERRFICKUR, förgyllt verk, spindelgång, vit urtavla med arabiska siffror, små 15-.60, märkt Paris, boett av silver stämplad G2 (1789) EW (Eric Wellenius 1731-1802, Norrköping), diameter 46 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott
Fungerar ej, minutvisare saknas, urtavlan med smärre skada
111604
2011-12-07