Repeterur spindelgång

Repeterur spindelgång
Repeterur spindelgång

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 500 SEK

REPETERUR, herrfickur med kvartsrepetition, 1800-talets första del, förgyllt verk, repetition på spiralfjäder, spindelgång, vit urtavla med romerska siffror, boett av silver, diameter 54 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott

Fungerar ej, minutvisare saknas, urtavlan med skador

111611

2011-12-07