Repeterur spindelgång
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
REPETERUR, herrfickur med kvartsrepetition, 1800-talets första del, förgyllt verk, repetition på spiralfjäder, spindelgång, vit urtavla med romerska siffror, boett av silver, diameter 54 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott
Fungerar ej, minutvisare saknas, urtavlan med skador
111611
2011-12-07