1800-talslärobok i kemi 5 volymer
Klubbat för:
700 SEK
Utropspris
800 SEK
BERZELIUS, JÖNS JACOB, Lehrbuch der Chemie, 5 volymer, Dresden - Leipzig 1843-48, 3 litografiska planscher, träsnitt mellan texten, samtida halvfranskt band, namnet Edgar Leffler stämplat på försättsbladet
Något nötta band, några brunfläckar, planscher något fläckade, stämplat GB på titelbladet (från Gustaf Berndtssons bibliotek)
112100
2011-12-02