1800-talslärobok i kemi 5 volymer

Klubbat för:

700 SEK

Utropspris

800 SEK

BERZELIUS, JÖNS JACOB, Lehrbuch der Chemie, 5 volymer, Dresden - Leipzig 1843-48, 3 litografiska planscher, träsnitt mellan texten, samtida halvfranskt band, namnet Edgar Leffler stämplat på försättsbladet

Något nötta band, några brunfläckar, planscher något fläckade, stämplat GB på titelbladet (från Gustaf Berndtssons bibliotek)

112100

2011-12-02