Repeterur med självslag spindelgång

Klubbat för:

5 800 SEK

Utropspris

5 000 SEK

REPETERUR MED SJÄLVSLAG, herrfickur med halvslag och repetition på spiralfjäder, 1800-talets början, förgyllt verk, spindelgång, vit urtavla med arabiska siffror, guillocherad boett av silver, diameter 56 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott

Fungerar ej, urtavlan med sprickor

112138

2011-12-07