Baudin fickur cylindergång

Baudin fickur cylindergång
Baudin fickur cylindergång
Baudin fickur cylindergång
Baudin fickur cylindergång

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

1 000 SEK

FICKUR, omkring 1800-talets mitt, förgyllt verk, cylindergång, boett av guld 18 k med graverad dekor och kartusch, märkt Baudin Freres a Genève, nr 1819, diameter 32,5 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott

Fungerar ej, fjädern av, urtavlan med skador, glas saknas, smärre bucklor

112802

2011-12-07