Terrot & Thuilier herrfickur spindelgång
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TERROT & THUILIER (verksamma från 1700-talets slut), Geneve, herrfickur, märkt i verket, förgyllt verk, spindelgång, vit urtavla med romerska siffror, små arabiska 5-60, slät inner- och ytterboett av silver, ytterboettens diameter 51 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott
Fungerar ej, smärre skador och lagningar
112820
2011-12-07