Heydrich herrfickur spindelgång
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HEYDRICH, Joh. Matthias (verksam 1765-1807), Hamburg, herrfickur, märkt i verket, förgyllt verk, graverad dekor, spindelgång, vit urtavla med romerska siffror, små arabiska 5-60, slät innerboett av silver, ytterboett med graverad och driven dekor, ytterboettens diameter 48 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott
Fungerar ej, smärre skador, glas saknas
112873
2011-12-07