Damfickur guld spindelgång

Damfickur guld spindelgång
Damfickur guld spindelgång
Damfickur guld spindelgång
Damfickur guld spindelgång

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

DAMFICKUR, omkring 1800-talets mitt, förgyllt verk, spindelgång, guldfärgad urtavla med romerska siffror, boett av guld 18 k med graverad dekor, glasringen besatt med 17 pärlor och turkoser, diameter 28 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott

Fungerar ej, pärlor, glas och visare saknas

112996

2011-12-07