Damfickur guld spindelgång
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DAMFICKUR, omkring 1800-talets mitt, förgyllt verk, spindelgång, guldfärgad urtavla med arabiska siffror, boett av guld 18 k med guillocherad och graverad dekor, besatt med pärlor, diameter 29 mm
PROVENIENS: Familjen Bondes samlingar, Ericsbergs slott
Fungerar, gångjärn skadat
113019
2011-12-07