Japan

Japan
Japan

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

KANKELTRYCK. (Kiöping, N. Matson, - Willman, O. E., - Caron, Fr., Een kort beskriffning uppå trenne resor och peregrinationer, sampt konungarijket Japan: I. Beskrifwes een reesa som genom Asia, Africa och många andra hedniska konungarijken, sampt öijar... II. Förstelles thet stoora och mächtiga konungarijke Japan, sampt thes inwånares handel och wandel. III. Beskrifwes een reesa till Ostindien, China och Japan,... IIII. Uthföres een reesa ifrån Muscow till China, genom Mongul och Cataija, öfwer strömen Obij, förrättad af een rysk gesandt, som til then stoore tartaren Riuki war skickad,... Wisingsborgh, J. Kankel, 1667. Titelblad saknas).
Liten 4:o. (2, titelblad saknas), 1-168 (sid. 83-84 saknas), 168-252, 255-257 s. Lätt nött brunt senare (1900-tal) skbd, rygg m. fem upphöjda bind, röda stänksnitt.
Ca 30 blad m. mindre lagningar, revor eller små brännhål, mest i nedre marginal. Ca 10 bl. fuktskadade, delvis solkig o. fläckig. Ca 5 blad med bläckfläckar. Enstaka marginalanteckningar.
Almqvist 2, Collijn 456-457.
Den mycket ovanliga första utgåvan.

Titelblad och sid 83-84 saknas.

113079

2011-12-16