Carl Kylberg oljemålning
Klubbat för:
23 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
KYLBERG, Carl (1878-1952): Kvarnen, signerad CK, olja på pannå, 48x39 cm
Utförd 1930
PROVENIENS: Doktor Harald Nilsonne, Stockholm,
UTSTÄLLD: Liljevalchs jubilerar, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1952, nr 290
Svensk Konstkavalkad 1916-1956, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1956,
LITTERATUR: Gustaf Näsström: Carl Kylberg, Stockholm 1952, jämför bilder sidan 28f Brita Knyphausen: Carl Kylberg - Färg och idé, Malmö 1965, katalognr 128, avbildad på interiörbild från Liljevalchs Konsthall
113483
2011-12-08