Gösta Åberg objekt
2011-12-10
113774
| Klubbat belopp | 1 300 SEK |
| Utropspris | 1 000 SEK |
ÅBERG, Gösta (1905-81): Skeppsbrott, olja/objekt på pannå, signerad Åberg -59, 40x40 cm
Gösta Åberg arbetade hos Rohman vid mitten av 1920-talet samt Paramount Pictures. Han var till grunden reklamtecknare som specialiserade sig på filmaffischer.