Gösta Åberg objekt
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
1 000 SEK
ÅBERG, Gösta (1905-81): Skeppsbrott, olja/objekt på pannå, signerad Åberg -59, 40x40 cm
Gösta Åberg arbetade hos Rohman vid mitten av 1920-talet samt Paramount Pictures. Han var till grunden reklamtecknare som specialiserade sig på filmaffischer.
113774
2011-12-10