Hanna Pauli oljemålning

Hanna Pauli oljemålning
Hanna Pauli oljemålning
Hanna Pauli oljemålning
Hanna Pauli oljemålning

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

PAULI, Hanna (1864-1940): I gamla hemmet - Betty läser, signerad och daterad Hanna Pauli 1907, olja på duk, 61x40 cm
Baksidan med egenhändig påskrift: "Hanna Hirsch-Pauli Till min son Göran", Betty läser högt för pappa musikförläggaren Abraham Hirsch i det hirschska hemmet på Stora Nygatan 12 i Stockholm. I fonden skymtar Storkyrkans torn.
PROVENIENS: Konstnärens familj
LITTERATUR: Cher Monsier - Fatala Qvinna - om konstnärsvännerna Hanna och Georg Pauli samt Venny Soldan-Brofeldt, utställningskatalog Judiska Museet, Stockholm 2009, avbildad sidan 58

114772

2011-12-17