Kyrkoordning

Kyrkoordning
Kyrkoordning

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

1500-TALSTRYCK. - 16TH CENTURY BOOKS. LAURENTIUS PETRI. Then swenska kyrkeordningen (A. Laurentszon) 1571.
8:o. (12, sista bladet blankt), I-XCIIII (bl. XCIIII lagat med delvis textförlust) bl. 1 träsn.ill. i texten. Nött brunt senare (tidigt 1900-tal) hfrbd, blekt guldornerad rygg. Titelbladet förstärkt och utbättrat i yttre och nedre marginal. Ca 10 blad med marginallagningar. Några blad fuktfläckade, delvis något brunfläckad. Samtida marginalanteckningar och förstrykningar. Titelbladet med tillskrifter och namnteckningar. Namnstämpel på sista bladet.
Collijn II:393-396.

116143

2012-02-19