Whitelaw herrfickur

Whitelaw herrfickur
Whitelaw herrfickur

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

WHITELAW, James (1776-1846), Edinburgh, herrfickur, märkt i verket, förgyllt verk, nr 2124, spetstandsankargång, vit urtavla med romerska siffror, slät boett av guld 18 k, stämplad London 1875, diameter 52 mm
Invändig text: Presented to Dr Daniel, Resident Surgeon Leith Hospital, by the Officers and Constables of the Leith Polce Force.... 1875

Fungerar

117070

2012-03-24