Kalabaliken i Bender

Kalabaliken i Bender
Kalabaliken i Bender
Kalabaliken i Bender
Kalabaliken i Bender

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

HISTORIA. - HISTORY. KARL XII. (2). (NORDBERG, J. A.). Konung Carl den XII:tes historia. I-II. Stockholm (P. Momma) 1740.
Folio. (3), IV-XLIV, (1)-923, (1 blank), (2), (1)-708, (1)-151, (1 blank) s. Konungens o. författarens porträtt i kopparstick E. Geringius (något brunfläckade), 1 graverad plansch (ngt brunfläckad), gravyrer. o. träsnitt i texten. Senare (tidigt 1900-tal) lätt nötta hperg. Några mindre marginalskador eller lagningar. Delvis brunfläckad. Tillskrift på sid 376, enligt gammal anteckning på gammalt eftersättsblad av Clas Rålamb. 2 vol.
Kan eventuellt vara Claes Rålamb (1682-1751), landshövding i Halland 1737, var i Bender 1712-13, och deltog i kalabaliken och fångades, men släpptes snart och skickades hem.

117130

2012-02-19