Porträtt Kung Karl XV oljemålning

Klubbat för:

8 600 SEK

Utropspris

10 000 SEK

GERTNER, Johan Wilhelm (Danmark 1818-1871) tillskriven: Porträtt av kung Karl XV (1826-1872) klädd i uniform - stående knästycke, olja på duk, 126,5x91,5 cm
Jämför identiskt porträtt av Johan Wilhelm Gertner, tidigare i prins Carls samling, SPA 1940:168, samt midjebild av densamme i Nationalmuseums samlingar (NM 1187), SPA 1987:695. Porträttet är sannolikt ursprungligen utfört efter fotografisk förlaga, jämför fotografi i Kungliga Biblioteket, Stockholm, SPA 1938:439

Lagning

117157

2012-01-18