Svensk bibel tryckt i Amsterdam

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

RELIGION. Biblia thet är all then helga skrifft på swensko effter förre bibliens text, oförändrat... theslijkest ett register öfwer Evangelia och epistler... såsom ock, then swenska psalmboken... Amsterdam (H. Keyser) 1688.
Liten 4:o. (96), 1-1316 (psalmboken saknas) s. Grav. extra tlbl. (uppfodrat, marg.skad.), 1 grav. portr. (av 2, Karl XI saknas, Ulrika Eleonora med lagning i nedre del), 11 grav. plr (1 marg.skadad m. liten bildförlust, 2 marg.lagade, enstaka fläckar), talrika träsnitt i texten.
Nött brunt samtida hfrbd, spricka i främre fals, blekt guldorn. rygg m. fem upphöjda bind, senare försättsblad. Eftersättsbl. loss. Ca 20 bl. m. skador o. lagningar, delvis m. textförluster. Delvis något fuktfläckad, enstaka bläckfläckar. Delvis något brunfläckad. Enstaka marginalanteckningar. Delvis m. förstrykningar i texten. Ca 15 blad gamla anteckningar i början och 2 i slutet.
Collijn 69-70.
Anteckningarna rör bl.a. familjen Tuneld, och är gjorda av dess medlemmar, t.ex. Eric Tuneld. De verkar täcka perioden 1754-ca 1818.

1 graverat porträtt (Karl XI) saknas.

117701

2012-02-19