Skeppsbyggeri

Skeppsbyggeri
Skeppsbyggeri

Klubbat för:

6 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

NAUTICA. RAJALIN, THOMAS.Nödig Underrättelse om skiepz-byggeriet och der utaf härflytande högnödige och siöwäsendet samt taklingen tilhörige proportioner... Carlscrona (Johann Ludwig Happenius) u.å. (1730).
8:o. (10), (1)-248, (6) s. 7 utv. grav. plr (alla, marglagningar, skador i vikningen, fläckar o. andra småskador). Samtida nött brunt skinnband, rygg m. fem upphöjda bind, skador i övre o. nedre kant, skadad ryggtitel. Ca 10 blad med smålagningar, 5 med bläckfläckar, delvis något brunfläckad eller fläckad. Namnteckning på försättsbladet Es. Tegnér (d.y.) 1894, densammes exlibris, tillskrift på försättsbladet.

118216

2012-02-19