Etsning av Bertil Bull Hedlund

Klubbat för:

650 SEK

Utropspris

1 200 SEK

BIBLIOFILUPPLAGOR .- LIMITED EDITIONS. FRANCE, ANATOLE. Drottning Gåsfot. Översättning Hjalmar Söderberg. Stockholm 1945.
4:o. 1 signerad etsning o.a. ill. Bertil Bull Hedlund. Omslag. Ljusbrunt skinnband, ngt nött, pärmar m. gulddekorerad figur, inre denteller, blekt och nött guldornerad rygg, marmorerat snitt. (Nordiska Bokhandeln). Nött marmorerad pbdkassett. Främre försättsbladen med ca 40 namnteckningar. Bibliofiluppl. tr. i 200 nr. ex., detta nr 22.
Namnteckningarna troligen skrivna i samband med att boken lämnats som gåva vid en högtidsdag.

119562

2012-02-19