Porträtt av Karl XII
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HISTORIA. - HISTORY. (2). KARL XII. (NORDBERG, J. A.). Konung Carl den XII:tes historia. I-II. Stockholm (P. Momma) 1740.
Folio. (3), IV-XLIV, (1)-923, (1 blank), (2), (1)-708, (1)-151, (1 blank) s. Konungens o. författarens porträtt i kopparstick E. Geringius (Geringius uppfodrad, konungens lagat i nedre marginal), 1 graverad plansch (ngt brunfläckad), gravyrer. o. träsnitt i texten. Nötta bruna senare (1800-tal) hfrbd, d. I m. spricka i övre del av främre fals, blekta guldorn. ryggar m. sex upphöjda bind, färgade snitt. Titel t. d. I förstärkt och lagat i marginalerna, ca 15 blad lagade i marginalerna eller m. små marginalskador. Delvis något brunfläckad. 2 vol.
119579
2012-02-19