Pehr Hilleström oljemålning
Klubbat för:
50 000 SEK
Utropspris
50 000 SEK
HILLESTRÖM d.ä., Pehr (1732-1818): tillskriven: Morgontoilette - boudoirinteriör, olja på duk, 53x63 cm
Utförd efter Francois Bouchers målning La Toilette, utförd 1742, beställd av greve Carl Gustaf Tessin
PROVENIENS: Bukowski Auktioner, Internationella, hösten 1988, auktion 462, nr 95
LITTERATUR: Gerda Cederblom: Pehr Hilleström som kulturskildrare, del II, Uppsala 1929, jämför plansch 19
120039
2012-02-09