Allegori över tiden oljemålning

Klubbat för:

13 500 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ALLEGORI ÖVER TIDEN, Sverige 1700-talets andra hälft, i Christian von Thums art, eremit med fickur och bok, signerad och daterad på baksidan den 21 Martÿ 1785 af Moberg, kostar 5 1/2 Rdr, olja på duk, 50,5x41,5 cm
PROVENIENS: Apotekare Erik Borgenstam, Falun
Boken med följande text: "Uret vårt och Herrans klocka giva sällan lika slag. Tiden vill oss därmed locka till att hålla annan lag. Gud som styrer alla tider han vet bäst vad tiden lider."

Smärre skador

120216

2012-02-10