Lagerbrings historia

Lagerbrings historia
Lagerbrings historia

Klubbat för:

500 SEK

Utropspris

800 SEK

LAGERBRING, Sven, (4) Swea rikes historia, ifrån de äldsta tider til de närwarande. I-IV. Stockholm (C. Stolpe - J. A. Carlbohm) 1769-83. Senare (1800-tal) bruna halvfranska band, nötta rikt guldornerade ryggar m. fem upphöjda bind o. blekta titelfält, röda snitt. 4 vol.
Medbundet i del IV Fortsättning af... Swea rikes historia, tr.yckt 1794.

Banden delvis skadade och nötta, titelblad saknas i del IV, lagningar på titelbladen

120260

2012-02-11