Lagerbrings historia
Klubbat för:
500 SEK
Utropspris
800 SEK
LAGERBRING, Sven, (4) Swea rikes historia, ifrån de äldsta tider til de närwarande. I-IV. Stockholm (C. Stolpe - J. A. Carlbohm) 1769-83. Senare (1800-tal) bruna halvfranska band, nötta rikt guldornerade ryggar m. fem upphöjda bind o. blekta titelfält, röda snitt. 4 vol.
Medbundet i del IV Fortsättning af... Swea rikes historia, tr.yckt 1794.
Banden delvis skadade och nötta, titelblad saknas i del IV, lagningar på titelbladen
120260
2012-02-11