Flintlåsgevär

Flintlåsgevär
Flintlåsgevär
Flintlåsgevär
Flintlåsgevär

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

FLINTLÅSSTUDSARE, 1700-talets mitt, oktagonal damaskerad pipa, kaliber 17 mm, ägarmärkning på pipan: C R von Heideman, skulpterad valnötsstock med hornnäsa och stålbeslag, kolvlåda, längd 119 cm
PROVENIENS: Toivo Ekman, Stockholm

borrat hål vid mynningen, smärre stocklagningar, kompletterade låsdelar

120525

2012-02-20