Flintlåsgevär
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FLINTLÅSSTUDSARE, 1700-talets mitt, oktagonal damaskerad pipa, kaliber 17 mm, ägarmärkning på pipan: C R von Heideman, skulpterad valnötsstock med hornnäsa och stålbeslag, kolvlåda, längd 119 cm
PROVENIENS: Toivo Ekman, Stockholm
borrat hål vid mynningen, smärre stocklagningar, kompletterade låsdelar
120525
2012-02-20